Vijesti

Arhiva vijesti

Za i protiv kandidatskog statusa Srbiji

Evropski komesar za proširenje Oli Ren (Olli Rehn) boravi je u četvrtak, 12. februara, u jednodnevnoj posjeti Beogradu, kako bi još jednom podržao nastojanja Srbije na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, saopšteno je iz njegovog ureda u Briselu (Bruxelles).
On je, međutim, dva dana ranije rekao da Srbija "ne treba da žuri” sa formalnim zahtjevom za dobijanje statusa kandidata prije nego što u potpunosti počne primjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
“Ne, ne bih to savjetovao. U našem sporazumu o proširenju iz 2006. godine jasno je rečeno da su ubjedljivi dokazi o uspešnoj primjeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i uspjeh privrednih reformi i reforme pravosuđa u skladu sa evorpskim standardima – ključni uslovi za dalji napredak i prelazak u narednu fazu odnosa sa Evropskom unijom, kao što je zahtjev za dobijanje statusa kandidata. Najprije bi trebalo deblokirati Privremeni trgovinski sporazuma i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Nadam se da ćemo uskoro to i učiniti, a tek nakon toga bi trebalo uputiti zahtjev za kandidaturu, o kojem ćemo se rado izjasniti”, zaključio je Rehn.
S druge strane, potpredsjednik srbijanske vlade zadužen za evropske integracije, Božidar Đelić, samo dan nakon Rehnove izjave i njegove posjete Beogradu najavio je da će Srbija do kraja aprila “ipak formalno zatražiti od Evropske unije status kandidata”. Đelić je pri tome ostao i u toku Renove posjete Beogradu.
Antonio Misiroli (Missiroli), glavni politički analitičar Centra za evropsku politiku u Briselu tim je povodom za londonski BBC obrazložio zašto je najnovija poruka resornog povjerenika Evropske komisije “isključivo političke, a ne ekonomske prirode”.
"Najnovija poruka povjerenika Rena imao isključivo političku konotaciju zbog toga što neke članica Evropske unije, kao što su Holandija i Belgija, još uvijek imaju određene rezerve prema namjerama Srbije da podnese formalni zahtev za prijem u Uniju. Ove dvije zemlje bi mnogo više voljele kada bi general Ratko Mladić bio uhvaćen i izručen Hagu prije nego što bi vlade ovih zemalja dale zeleno svjetlo za punu primjenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. A upravo puna primjena ovog Sporazuma se u zvaničnom Briselu smatra preduslovom za podnošenje formalnog zahtjeva za članstvo u Uniji", smatra Misiroli.
Vlada u Beogradu, koja je u prošloj godini preduzela impresivne napore kako bi ispunila najvažnije uslove Evropske unije, izuzetno je zainteresirana da napravi i taj formalni korak od pridruživanja ka pristupanju Uniji, pogotovo nakon što je to isto sredinom decembra prošle godine, dosta tiho, učinila Crna Gora.
Povjerenik Ren je, međutim, svojom izjavom uoči dolaska u Beograd jasno poručio Srbiji da još nisu sazreli uslovi da bi Evropska unija mogla prihvatiti takav formalni zahtjev za članstvo.
"Uobičajeno je da svaka zemlja koja želi da se formalno prijavi za buduće članstvo u Evropskoj uniji, unaprijed ispita da li će takva kandidatura biti dobrodošla ili ne. To je u velikoj mjeri pitanje tajminga i upravo bi to mogli biti pravi razlozi zbog kojih je evropski povjerenik preporučio Beogradu strpljenje», pojasnio je Misiroli.
U Evropskoji uniji postoji očekivanje da će general Mladić biti uskoro uhapšen. Ako bi se to i dogodilo, ocjenjuje analitičar briselskog Centra za evropsku politiku, kandidatura Srbije za pristupanje Uniji bi bila «veoma dobrodošla».
Kako, ipak, ništa ne bi bilo prepušteno slučaju, srbijanski ministar policije, Ivica