Vijesti

Arhiva vijesti

Vrijeme za velike ideje

Da je transatlantska saradnja “ključ za obnovu globalne ekonomije i za bolji i mirniji svijet”, navodi se i u najnovijoj studiji “Transatlantska ekonomija 2009. godine” koju je ovog mjeseca u Briselu predstavio Centar za transatlantske odnose Hopkins univerziteta iz Baltimora (SAD).
“Ovo je vrijeme za oba atlantska partnera - i Evropsku uniju i Sjedinjene Američke Države, kada bi se morale prihvatiti dugoročnih izazova koji stoje pred svakim pravim svjetskim liderom. Oba partnera bi morala pronaći puteve bolje saradnje u vezi sa suzbijanjem posljedica ekonomske krize, u oblasti trgovine, sigurnosti i u vezi s regulatornim pitanjima”, navodi se u analizi čiji su autori Daniel Hamilton i Joseph Quinlan.
“Više od 14 miliona radnika na obje strane Atlantika danas je ovisno od transatlantskih odnosa, tako da više nego ikada mi moramo raditi zajedno i sarađivati u vremen uolujnih dešavanja na globalnom planu. Sve naše kompanije su spremne da ponude vlastita rješenja, ali nam je u tome neophodna jasna koordinacija i politička podrška”, rekao jeJohn Vassallo, član vodeće informatičke kompanije u svijetu Microsofta i predsjedvajući Američke komore pri Evropskoj uniji.
U analizi se navodi da evropsko-amarička ekonomija, kao dva najveća i dva najbogatija privredna područja, i dalje ostaje temelj globalnih ekonomskih zbivanja. Predstavljena analiza pokazuje da se kroz ova dva velika i moćna tržišta generira čak oko 2,8 biliona eura ukupne godišnje potrošnje u svijetu.
Od ukopnih godišnjih prihoda ostvarenih izvozom, Evropska unija oko 62 posto ostvaruje na američkom tržištu, a najveći pojedinačni evropski investitor u SAD je Njemačka, odmah poslije Kanade. Ulaganja EU u Sjedinjene Američke Države tokom 2006. godine bilo je 12 puta veće nego u Kinu i za oko 28 puta veće nego u Indiju.
S američke strane, takođe, oko 9,5 miliona zaposlenih u većinski-američkim kompanijama radi izvan SAD, a oko polovine njih zaposleno je u takvim kompanijama čije je sjedište u zemljama EU, najviše u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Njemačkoj. Evropski kontinet je najveća i najznačajnija destinacija i za američke naučno-istraživačke projekte, čije je glavno sjedište izvan zemalja EU, u Švajcarskoj.
(reci.ba glasnik br.8)