
U organizaciji Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Sarajevu je danas počeo dvodnevni okrugli sto o temi "Uloga poljoprivrednih savjetodavnih službi u procesu pristupanja Evropskoj uniji zemalja jugoistočne Evrope".
Skup je otvorio federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Damir Ljubić, pozdravljajući sudionike koji će danas i sutra sagledati sva iskustva stečena na području poljoprivrednih savjetodavnih službi u susjednim zemljama i šire.
-To nam je itekako značajno jer, nažalost, na razini Federacije BiH ne postoji organizirana savjetodavna služba koja bi radila po utvrđenim planovima, imala jasno precizirane ciljeve i planirane rezultate rada, a zbog čega najviše trpe poljoprivredni proizvođači - kazao je ministar Ljubić.
Naglasio je da BiH u procesu pristupanja EU očekuje usvajanje velikog broja propisa, uvođenje velikog broja standarda na poljoprivredna gospodarstva, što će neko poljoprivrednicima morati i protumačiti, kao i korištenje EU fondova.
Ministar Ljubić je podsjetio i da je Ministarstvo pristupilo izradi zakona o poljoprivrednim savjetodavnim službama, koji je u fazi prijedloga te srednjoročne strategije pružanja savjetodavnih usluga u FBiH (2009.- 2013.), a, po njegovom mišljenju, u BiH se savjetodavna služba u idućem razdoblju mora fokusirati na povećanje dohotka na poljoprivrednom gospodarstvu.
Osim domaćih eksperata, u radu skupa sudjeluju šefovi i rukovoditelji poljoprivrednih savjetodavnih službi, stručnjaci te profesori iz Bugarske, Švicarske, Švedske, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a tokom dana se očekuje dolazak i kolega iz Slovenije.
Oni će, kako je najavljeno, razmatrati organizacije i strukture poljoprivrednih savjetodavnih službi, uporediti različite savjetodave sisteme, sagledati ulogu poljoprivrednih savjetodavnih službi u procesu pristupanja EU i općenito razvoju poljoprivrede, zatim uporediti te službe u zemljama EU i izvan EU i razgovarati o ulozi naučnoistraživačkih institucija u razvoju sistema poljoprivrednih savjetodavnih službi.
U organizaciju skupa uključeni su i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu i Agronomsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru, uz sponzorstvo ambasada Švedske i Švicarske u BiH.
(Fena)