![Održan Program 1 Projektne akademije za uposlenike BH Telecoma](https://serda.ba/assets/photos/news/small/1736413858-odrzan-program-1-projektne-akademije-za-uposlenike-bh-telecoma.jpg)
Prvu međunarodnu radionicu u okviru projekta KnowING IPR organizovala je Privredna komora Budimpešte (BCCI) 9. aprila 2019. godine u Budimpešti. Dan prije , osmog aprila, održan je drugi sastanak Upravnog odbora projektnog konzorcijuma KNOWIN IPR projekta u sjedištu BCCI-a.
Glavni cilj projekta KNOWING IPR jeste objediniti i iskoristiti postojeće znanje o inovacijama i povećati mogućnosti za saradnju na osnovu prava intelektualne svojine (IPR). Glavni rezultat projektaKnowledge IPR-a će biti praktično rješenje u vidu Knowing Hub-a, internetske platforme otvorenog pristupa koja omogućava izdvajanje znanja iz patentnih i drugih baza podataka, napredne analitike i obuke za korištenje i upravljanje IPR-om.
Glavni ishod projekta koji se provodi u 15 zemalja jeste slobodno dostupna online baza znanja koja koristi patentne i druge baze podataka, omogućava dubinsko analiziranje i daljnju obuku u upravljanju intelektualnim vlasništvom, olakšava saradnju u segmentu IPR-a, protok informacija, istraživanje trendova i donošenje odluka i inovacijske procese na njima. Kao rezultat projekta biće formulisano prijedlozi za politiku zaštite prava intelektualne svojine za Dunavski region
Tokom prvog dijela radionice predstavljeni su dostupni podaci o pravima intelektualnog vlasništva i način njihove obrade, kao i analiza specifično urađena za Mađarsku te akcijski plan koji sumira aspekte daljnje faze provedbe projekta.
Nakon prezentacija, učesnici su u dali svoj doprinos identifikaciji okvira procijenjenih izazova. Slijedila je moderirana panel diskusija o izazovima IPR-a između predstavnika javnog sektora, preduzeća i organizacija za zaštitu prava intelektualne svojine / poslovne podrške. Svrha ovog panela bila je razmjena mišljenja o mogućim rješenjima za poboljšanje stanja prava intelektualne svojine u Dunavskom regionu.
U panelu su razmatrane slijedeće teme:
• Opšta iskustva sa pitanjima u vezi prava intelektualnog vlasništva
• Najizazovniji faktori za implementaciju prava intelektualne svojine
• alati za podršku kojim bi se stimulirala inovacija i ohrabrilo korištenje prava intelektualne svojine
• Političke inicijative za stimuliranje korištenje prava intelektualne svojine
• Da li su istraživanja u zemljama Podunavlja orijentisana prema tržištu
· Broj novih patenata godišnje
· Načini jačanja kapaciteta intelektualnih prava
• Mišljenja specifična za tržište
• Potrebne vještine u dunavskom regionu za korištenje IPR
• Vrste programa finansiranja za stimuliranje prava intelektualne svojine
• Veza između inovacije i poduzetničke kulture i prava intelektualne svojine
Prednosti uključivanja u fazu implementacije projekta KnowING IPR za preduzeća zainteresovana za ovu temu: praktične i personalizirane informacije o zaštiti prava intelektualne svojine i učešće u predavanjima priznatih stranih stručnjaka.