Svi oblici nepotrebne patnje životinja moraju biti izbjegnuti, ali se moraju ispoštovati vjerske slobode- stav je Vijeća za poljoprivredu EU, koje se ove sedmice izjašnjavalo o planovima za pooštravanje propisa o dobrobiti životinja tokom klanja.
Svake godine u Europskoj uniji 360 miliona teladi, svinja, ovaca i koza bude ubijeno, a više od 4 milijarde peradi i 25 miliona životinja uzgoje se za krzno. Vijeće za poljoprivredu je prihvatilo prijedlog Europske komisije za zamjenu postojeće direktive o zaštiti životinja prilkom klanja (koja je donesena 1993. godine) novim zakonom kojim bi se poboljšala dobrobit životinja. Izmjene članova Europskog parlamenta većinom imaju namjeru pojasniti propise kako bi mogli biti lakše primijenjeni i efikasnije zaštiti životinje, te osigurati da uvoz udovoljava EU standarde.
Omamljivanje obavezno, osim u slučaju religijskih rituala
Članovi Parlamenta su odobrili principe po kojima životinje mogu biti zaklane samo korištenjem metoda koje osiguravaju trenutačno ubijanje ili ubijanje nakon omamljivanja, osim u slučajevima religijskih rituala za koje je zatraženo zadržavanje trenutnog općeg izuzeća umjesto prepuštanja da se na nacionalnim nivoima odlučuje o izuzimanju. Odbijen je amandman kojim se tražilo specijalno označavanje proizvoda dobivenih religijskih ritualnim klanjem, kao i zahtjevi članova da omamljivanje bude obavezno prije klanja, a čemu su se neke vjerske zajednice suprostavile.
Izbjegavanje praksi koje uzrokuju nepotrebnu patnju
Kako bi se izbjegle takve prakse, članovi Parlamenta su glasali u korist obuzdavanja životinja samo ukoliko je osoba odgovorna za omamljivanje ili ubijanje spremna to obaviti odmah nakon omamljivanja kako bi osiguralo da životinja ne povrati svijest prije smrti. Nadalje, Vijeće je prihvatilo uvođenje indikatora za otkrivanje tragova svijesti ili osjetljivosti životinja tokom klanja, kako bi se provjerila pouzdanost procedura omamljivanja.
Pojašnjenje odgovornosti
Dok su članovi glasali za imenovanje službenika za dobrobit životinja u svakoj klaonicu, naglašeno je da odgovornost za osiguravanje usklađenosti sa propisima mora ležati na opetaroru ili firmi, a ne na zaposlenicima koji ne mogu nadzirati primjenu propisa. Ali kako bi se osiguralo da male klaonice ostanu održive, dogovoreno je da će od ovih propisa biti izuzete klaonice sa do 50 stočnih jedinica po sedmici ili 150 000 peradi godišnje. Vijeće se suprostavilo uvođenju nacionalnih referentnih centara u zemljama članicama.
Uvoz takođe mora biti usklađen
Propisi Europske unije za dobrobit životinja su među najstrožim u svijetu, pa nekad dovode do viših troškova proizvodnje i smanjenja konkurentnosti u odnosu na zemlje koje su manje pažljive u ovoj oblasti. Članovi stoga vjeruju da Komisija treba osigurati da meso i ostali proizvodi životinjskog porijekla, uvezeni iz zemalja van EU, moraju zadovoljavati europske standarde. Zatraženo je provođenje inspekcije u ovlaštenim klaonicama za izvoz u EU i potvrđivanje zadovoljavanja EU standarda uz već propisane zahtjeve zdravstvenog certificiranja za izvoz.
Vijeće je naglasilo potrebu o pružanju adekvatnog EU finansiranja za europske proizvođače kako bi kompenzirali gubici uzrokovani nekonkurentnošću.
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.