Vijesti

Arhiva vijesti

SERDA na IV konferenciji gradonačelnika i civilnog društva

U hotelu Tuzla, danas je počela IV Konferencija gradonačelnika i civilnog društva, koju su pod nazivom “Lokalna samouprava, regionalna saradnja u BIH i evropske integracije“ organizovali Općina Tuzla, Međunarodni centar za mir i Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope. Na plenarnim sesijama analizirana su dosadašnja iskustva općina i gradova u provedbi Europske povelje o lokalnoj samoupravi, ali i ostvarivanje svih zakona koji se odnose na položaj i ulogu općina i gradova u BiH.
Trodnevnu Konfereniju je otvorio direktor Međunarodnog centra za mir Sarajevo Ibrahim Spahić koji je govorio o principima razvoja lokalne samuprave te predložio između ostalog osnivanje agencije za lokalnu samoupravu na nivou BiH.
Generalni sekretar Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope Ulrich Bohner, govorio je o evropskim iskustvima funkcionisanja lokalne samouprave te prisutne upoznao sa oblicima pomoći koje je Europa spremna pružiti BiH. U svom uvodnom izlaganju potpredsjednica FBIH Spomenka Mičić istakla je značaj vladinog i nevladinog sektora, ali se založila i za vraćanje više nadležnosti u općine.
.
..
...
Inače, nakon plenarne sjednice konferencija je tokom dana radila u tri grupe o temama :
1. Pitanje postojećih lokalnih i regionalnih entitetskih i državnih strategija srednjoročnog i dugoročnog razvoja i mjesto općina/opština i gradova u ovim strategijama.
2. Ostvarivanje izvornih prihoda i politika finansiranja razvoja i potreba građana u opštinama i gradovima kao i međugradska i međunarodna saradnja sa kapitalnim ekonomskim i socijalnim programima.
3. Evropski fondovi za razvoj gradova i regija, pristupi i načini korištenja selekcija, programi i transparentnost u djelovanju institucija vlasti
...
...
.....
U okviru treće radne grupe moderator je bio direktor SERDA Ševkija Okerić, koji je prezentirao mogućnosti apliciranja na EU fondove koji su trenutno dostupni BiH. Tokom diskusije poseban akcenat je dat na ulogu lokalnih zajednica i njihovu sposobnost za pripremu kvalitetnih projekata. Naime, iskustva novih članica EU pokazuju da je razvoj kapaciteta dugotrajan proces. Prosječna absorpcija predpristupnih fondova iznosi 20 % raspoloživh sredstava tokom nekoliko godina dostupnosti, a potom je prosječno povećanje absorpcije otprilike od 60 % .
Stoga, da bi se u potpunosti pripremila za upotrebu predpristupnih instrumenata pomoći EU, BiH mora odmah početi sa izgradnjom relevantnih kapaciteta, naročito na regionalnom i lokalnom nivou. Ukoliko se općine obrazovno, kadrovski i institucionalno pripreme, njihova uloga bi se mogla osnažiti u smislu da se ne čekaju samo prilike za korištenje fondova, već da se inicira priprema programa na svim nivoima vlasti. Ovo se može postići planiranjem razvoja na lokalnom nivou, programiranjem budžetskih sredstava sa razvojnom komponentom, osposobljavanjem kadrova i pripremanjem konkretnih projekata. Time bi jedinice lokalne samouprave stvorile preduslov da se njihovi lokalni projekti pravovremeno uključe u razvojne dokumente i prioritete viših nivoa, umjesto d