U organizaciji Sarajevske regionalne razvojne agencije SERDA danas je održana konferencija na kojoj su predstavljena iskustva Grcke i Italije, kao i potencijali i mogucnosti koje ima Sarajevska makroregija u kontekstu prenamjene i korištenja bivše vojne imovine.
Konferencija je održana u okviru projekta FATE – od armije do preduzetništva, koji je odobren u okviru Evropskog transnacionalnog programa za jugoistocnu Evropu 2007-2013. Partneri u projektu su, pored Sarajevske regionalne razvojne agencije SERDA, iz Italije, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Grcke, Rumunije, Bugarske, Madarske i Grcke.
Cinjenica je da je i u BIH veliki broj vojnih objekata napušten usljed promjena u sigurnosnoj i odbrambenoj politici, te da je najveci dio objekata lako dostupan, cesto lociran u centru grada i dobro povezan modernom infrastrukturom. Rehabilitacija vojnih objekata u naseljenim podrucjima važno pitanje za lokalnu vlast i prilika za privatne investitore. Upravo projekt FATE ima cilj definisati kljucne probleme u vezi sa vojnim objektima, kako bi se pronašli adekvatni programi za promjenu prenamjene u skladu sa strateškim razvojnim ciljevima lokalne zajednice. Podržavanje struktura kao što su Poslovni inkubatori (PI) ili Centri za razvoj biznisa (CRB) samo su neka od rješenja koja se mogu ponudti u procesu prenamjene vojnih objekata.
Kada je rijec o BiH, status vojne imovine ima ukupno 123 objekta, od cega je Ministarstvo odbrane BiH sredinom 2010. godine napravilo popis 54 neperspektivna objekta, koja bi trebalo da preuzmu lokalne zajednice u oba entiteta. Samo na podrucju Kantona Sarajevo nalazi se 29 neperspektivnih vojnih objekata. Opštine su iskazale zainteresovanost za lokacije na njihovoj teritoriji i neke od njih vec imaju kreirane projekte za ove objekte u svrhu ekonomskog rasta i razvoja. Jedan od svijetlih primjera je opcina Hadžici, koja je napravila idejni projekt turistickog kompleksa kao zone koja bi postala dostupna poduzetnicima
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.