TRAŽENJE NESTALIH ZAJEDNIČKA BRIGA
Udruženje porodica nestalih lica sarajevsko-romanijske regije Istočno Sarajevo organizovalo je, 18. oktobra, u Sokocu okrugli sto o temi ,,Porodice ujedinimo se - pomozimo jedni drugima,,.
U radu okruglog stola učestvovali su predstavnici više udruženja porodica nestalih lica iz Republike Srpske i Federacije BiH, kao i predstavnici pojedinih institucija vlasti - Ministarstva za ljudska prava BiH, SIPE, Tužilaštva BiH i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, kao i članovi Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milan Bogdanić, Marko Jurišić i Amor Mašović.
- Pozvali smo predstavnike vlasti, kako bi od njih saznali kako možemo pomoći jedni drugima u pronalaženju naših najmilijih. Želimo, takođe, da razjasnimo u kojoj mjeri je prisutna opstrukcija na raznim nivoima vlasti kada je u pitanju traženje nestalih. U održavanju ovog okruglog stola pomogli su nam Međunarodna komisija za traženje nestalih, grad Istočno Sarajevo i opština Sokolac, rekao je Milan Mandić, predsjednik Udruženja nestalih lica sarajevsko-romanijske regije.
Tokom rasprave na okruglom stolu iznesen je podatak da je u Bosni i Hercegovini, kao jedna od najtežih posljedica proteklog rata, bilo 27 hiljada nestalih lica, od kojih je 18 hiljada pronađeno i ekshumirano, ali još uvijek svi pronađeni nisu identifikovani. U Republici Srpskoj ima 818 ekshumiranih a neidentifikovanih tijela.
Predstavnici udruženja porodica nestalioh lica za sporost u traženju nestalih, pa i identifikaciji pronađenih, uglavnom optužuju institucije vlasti, a najviše kritika upućeno je na račun dosadašnjih entitetskih komisija i novoformiranog Instituta za traženje nestalih lica BiH. Kritikovan je i rad tužilaštava i sudova.
- Neophodna je bolja uvezanost entitetskih institucija sa institucijama na nivou BiH, koje se bave ovom problematikom, kao i njihova bolja saradnja sa nevladinim organizacijama, koje se bave žrtvama rata. Treba utvrditi i jedinstvenu strategiju djelovanja u ovoj oblasti, kriterijume i planove aktivnosti, kako bismo svi djelovali sinhronizovano, jer sada radimo na više frontova, kaže Milijana Bojić, predsjednik Saveza udruženja porodica nastalih Republike Srpske u BiH.
Jedan od zaključaka okruglog stola je da informacije i dokazni materijal treba da idu na jedno mjesto - u SIPU., te da aktuelnoj vlasti treba prezentovati što potpuniju sliku ove problematike i tražiti veća novčana izdvajanja i bolju logističku podršku.
Apelovano je na osnivače Instituta za nestala lica BiH da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi ovaj institut počeo da radi punim kapacitetom, s obzirom na to da još uvijek nisu izabrani njegovi upravni organi niti doneseni odgovarajući normativni akti.
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.