Vijesti

Arhiva vijesti

Neformiranje vlasti u BiH usporava proces približavanja EU

Predstavnica Sarajevske regionalne razvojne agencije SERDA u Briselu posjetila je 18. februara Misiju BiH u Europskoj uniji i tom prilikom razgovarala s ambasadorom Osmanom Topcagicem o mogucnostima saradnje SERDA-e s Misijom. Ovo je ujedno bila prilika da se ambasadora Topcagica zamoli za njegovo mišljenje glede zastoja u formiranju vlasti u BiH i njegovom uticaju na proces europskih integracija.
Na pitanje koliko ce nas u kontekstu EU integracija koštati politicka stagnacija u BiH, tj. to što vlast još uvijek nije formirana, ambasador Topcagic je kazao:” Bosna i Hercegovina vec zaostaje za drugim državama u regiji. Sve druge države su ili dobile kandidatski status ili su u fazi/pripremi da ga dobiju. BiH još uvijek nije mogla ni da podnese aplikaciju za clanstvo u Europsku uniju kao prvi korak koji vodi prema kandidatskom statusu i sigurno je da to ne proizvodi dobre rezultate ni za situaciju u BiH, niti za regionalni balans, a mislim da nije ni dobro za Europsku uniju. Zato vjerujem da je i to razlog da vidimo jedan angažman razlicitih aktera iz same EU, a i država clanica koje žele da u kontaktu, razgovoru sa politickim partnerima iz BiH podstaknu nalaženje rješenja.“
Ambasador Topcagic smatra da je, prije svega formiranje vlasti, ali i poticanje reformskih procesa, ono što bi omogucilo napredak i u procesu europskih integracija.
Zanimalo nas je i njegovo mišljenje koliko smo zapravo daleko od Europske unije kad su u pitanju standardi, prava i mogucnosti ljudi u svakodnevnom životu.
Ambasador je kazao da se vec duži niz godina uz podršku Europske komisije, uobicajene programe tehnicke pomoci, ali i kroz pomoc država clanica, radi na usvajanju europskih standarda u raznim oblastima. Onim oblastima koje naši partneri iz Europske komisije, Europskih institucija, u ovoj fazi vide kao prioritetne. „Mislim da je tu ucinjen jedan dobar iskorak. Naravno posao nije završen, ali napretka ima. Ali cesto sticem utisak da taj napredak zapravo ne može da se adekvatno valorizuje upravo zbog razloga o kojima smo govorili maloprije: situacije u zemlji, zastoja u formiranju organa vlasti, razlicitih pogleda oko pristupa rješavanju odredenih pitanja sa kojima smo suoceni, itd. I kad jednom dodemo do toga da se napravi inventura oko onoga šta smo uradili, mislim da cemo imati šta da kažemo. Naglašavam, posao nije završen i moramo i dalje i još brže raditi na tome“, smatra Topcagic.
SERDA-in Centar za podršku i promociju europskih integracija postavio svojim korisnicima anketno pitanje na koje su 51,7% ispitanika odogovorili da bi nakon ukidanja viznog režima putovali u EU ali nemaju dovoljno novaca. 24,1% su izjavili da planiraju putovati u EU u roku od 12 mjeseci , 17,2% u roku od 3 mjeseca, a 6,9% da uopšte ne planiraju putovati u EU. Zanimalo nas je kako Misija BiH u EU može pomoci ljudima u BiH, posebno onima koji nisu imali priliku boraviti u nekoj zemlji clanici, da nauce nešto više o životu i prednostima EU.
« Moram reci direktno da su mogucnosti ogranicene. Ima programa posjete koje uglavnom organizuje Europska komisija ali u okviru tih dolazaka u Brisel, gosti dolaze i u našu Misiju. Nekada i mi podsticemo i razgovaramo za Europskom komisijom o mogucnostima posjete ali uglavnom se to organizuje za ciljane grupe kao što su novinari, mladi, poslovni ljudi, itd. Grupe, dakle, za koje se vjeruje da mogu odigrati ulogu u jacanju civilnog društva u BiH i podsticanju svih onih promjena koje trebamo da cinimo u ovom procesu. Ali podaci koje ste prezentirali mislim da zapravo ukazuju