Narodna biblioteka Rogatica je 15.juna proslavila 100.godina postojanja, inače 1906.godine je u Rogatici otvorena prva Srpska narodna knjižnica i čitaonica (kako se tada zvala).
Manifestacija je propraćena prigodnim kulturno-umjetničkim programom uz učešće KUD Vlasenica, čuvara izvorne tradicije iz Rogatice i dramske družine Narodne biblioteke. Za određene zasluge u organizaciji biblioteke i pomoći u knjigama dodjeljena su priznanja-plakete:
-Ministarstvu prosvjete i kulture,
-Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Banja Luka,
-Društvu bibliotekara RS,
-Matičnoj biblioteci I.Sarajevo te
-Božidaru Zirojeviću-prethodnom direktoru matične biblioteke koja je poklonila 3500 knjiga našoj biblioteci.
Uručena je zahvalnica najboljem darodavcu knjiga Sretenu Mitroviću koji je iz svoje lične biblioteke poklonio 196 knjiga, a pošto se radi o novinaru poklonio je i sve svoje objavljene članke od početka njegovog novinarskog rada 1961.god. pa do izbijanja rata 1992.god. Plakete i knjige su uručene najvrjednijem čitaocu Radmili Nešković, i najmlađem čitaocu Jeleni Sredojević. Za najbolji literarni rad na temu „knjiga“ za učenike osnovne škole proglašen je rad učenice Nikoline Nešković, a za učenike srednje škole rad Sonje Stanišić. Prvu nagradu za najbolji ćirilični rukopis dobila su dva učenika srednje škole Jovica Lelek i Miloš Živković i učenica četvrtog razreda osnovne škole Nikolina Miličević.
Treba spomenuti da je Narodna biblioteka Rogatica dobila najveće priznanje „Đorđe Pejanović“ koje dodjeljuje Društvo bibliotekara.
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.