U okviru projekta „ChIMERA PLUS“ danas je održan online intervju sa direktoricom Javnog zavoda „Ljubljanski grad“, g-đom Matejom Avbelj Valentan.
„ChIMERA PLUS“ je projekat koji SERDA implementira u okviru Interreg MED programa, a „Ljubljanski grad“ prepoznat je kao jedan od primjera uspješnih praksi uključivanja kulturnih i kreativnih industrija u urbano održiva rješenja gradova u regionu.
Sa g-đom Valentan razgovaralo se o konceptu uspostave i upravljanja „Ljubljanskog grada“, o dodatnim urbano-održivim rješenjima koja su razvili, a u koja su uključeni muzeji i predstavnici filmske industrije (sadržaji oko muzeja, korištenje bašti muzeja, ulice oko muzeja, transport do muzeja, smart rješenja za muzeje, zeleni krovovi, i sl.), te o ostalim aktivnostima, razvojnim projektima i inicijativama grada Ljubljanje i muzeja (novi proizvodi i sadržaji).
Na osnovu dobijenih informacija i podataka bit će urađena „Frontrunner“ analiza koja prezentira i promoviše primjere uspješnih praksi gradova koji su kulturne i kreativne industrije stavili u funkciju urbane održivosti. U predstojećem periodu analiza će biti predstavljena predstavnicima Lokalne interesne grupe projekta koju sačinjavaju predstavnici Gradske uprave Sarajevo, SERDA-e, muzeja, filmske industrije, IT-a, nevladinog sektora i eksperata u oblasti urbane održivosti, te kulturnih i kreativnih industrija, kao i EU projektnim partnerima „ChIMERA PLUS“ projekta.
Pozitivne i uspješne primjere EU zemalja SERDA će iskoristiti za izradu Strateškog akcionog plana djelovanja sa identificiranim mjerama/projektima/inicijativama za uključivanje predstavnika kulturnih i kreativnih industrija u urbanu održivost Grada Sarajeva.
Projekat „ChIMERA PLUS“ traje do juna 2022.god., a partneri na projektu su Regija Friuli Venezia Giulia iz Italije (vodeći partner), Kreativni klaster Apuglia iz Italije, Općina Nova Gorica (Slovenija) i SARGA - Vlada Aragona (Španija).