Vijesti

Arhiva vijesti

Javne nabavke- kupovina zelenog

Europska komisija će u martu objaviti akcioni plan za pojačanje uloge informacionih i komunikacijskih tehnologija u pomaganju “ozelenjavanja” EU ekonomije, pri čemu se od tehnološke industrije očekuje ulaganje ekstra napora .
Procjene govore da rasprostranjenost upotrebe inteligentnih naprava i aplikacija može globalno smanjiti emisiju štetnog CO2 za 15% do 2020.godine. Redukcija će pomoći Uniji da postigne ambijentalne ciljeve dogovorene u decembru 2007. godine.
U okviru izvršnog plana EU svi gradovi, zgrade i auta trebaju biti opremljeni novim uređajima koji su u stanju mjeriti i reducirati emisiju CO2. Sve zastupljeniji rad na daljinu i online poslovanje će također imati pozitivan učinak na klimatske promjene.
EU promovira upotrebu javnih nabavki u zemljama članicama kao sredstvo inicijalnog pokretanja tržišta za eko-inovativne robe i usluge i postizanje svojih okolišnih ciljeva u troškovno efektivnom maniru.
...
Zelene javne nabavke (GPP) odvijaju se kada ugovorna tijela koriste okolišne kriterije pri odlučivanju od koga će nabaviti robu ili uslugu ( npr. Energetski efikasne kompjutere ili autobuse na hridrogen za javni prijevoz).
Procedure zelenih javnih nabavki na EU i nacionalnom nivou viđene su kao sredstvo održivog reduciranja neodrživih proizvoda i upotrebnih obrazaca te mogu služiti za uspostavljanje novih okolišnih tehnologija na tržištu .
Istraživanja su pokazala da samo 7 zemalja EU trenutno ima veliki broj zelenih javnih nabavki, i to tzv. Zelenih 7- Austrija, Danska, Finska, Njemačka, Holandija, Švedska i UK. Ostale zemlje zaostaju, a neke uopće i ne primjenjuju ovu vrstu nabavki.
Istraživanja su pokazala i brojne barijere koje sprečavaju da zelene javne nabavke budu raširenije u Europi.
  • Percepcija da su zeleni eko proizvodi skuplji i nedostatak svijesti o prednostima korištenja
  • Nedostatak znanja o tome kako razviti zelene kriterije, nedostatak informacija o praktičnim oruđima za GPP, nedostatak treninga za službenike koji obavljaju poslove javnih nabavki
  • Nedostatak ciljeva te političke i rukovodeće podrške
  • Nedostatak harmoniziranih GPP procedura i kriterija širom Europe, što takođe rezultira povećanjem administrativnih troškova poslovanja i ometanjem unutarnjeg tržišta
Komisija nastoji riješiti prepreke uspostavljanjem zajedničkih GPP kriterija i davanjem zakonskih i operativnih vodiča, kao i informacija o troškovima životnog ciklusa proizvoda. Komisija nastoji razviti zajedničke kriterije za izbjegavanje distorzija pojedinačnih tržišta i reduciranje administrativnih troškova za ekonomske operacije i za implementiranje GPP. Kriteriji će biti formulirani kao minimum tehničkih specifikacija koje svi tenderi moraju ispuniti. Oni će biti bazirani na konsultacijama sa industrijskim i civilnim društvima kao i na postojećim europskim i nacionalnim standardima poput kriterija za eko-naljepnice, Direktivi o energetskim deklaracijama proizvoda ili Direktivi o eko dizajnu (s obzirom da je ova direktiva samo za proizvode koje koriste električnu energiju). Komisija želi proširiti kriterije neenergetske stvari poput odjeće, obuće, namještaja, sredstava za čišćenje, prozore, vrata, izolacioni materijal, opermu za navodnjavanje, proizvod