Vijesti

Arhiva vijesti

Istraživački rad u EU i dalje zaostaje za SAD-om

Evropska unija i dalje zaostaje za Sjedinjenim Državama kada su u pitanju ulaganja u istraživanja i razvoj, navodi se u najnovijoj studiji koja je 11. februara predstavljena u sjedištu Evropske unije.
U istom dokumentu se izražava sumnja da bi se EU mogla “ikada dovoljno približiti SAD-u kako bi nadoknadila dosadašnji zaostatak, ako ne odluči značajnije povećati ulaganja u uslužni sektor”.
Studija koju je proveo ekonomski stručnjak Evropske investicijske banke (EIB), Kristian Upenberg (Uppenberg), a objavio Centar za evropske političke studije (CEPS), pokazuje da EU vjerovatno neće uspjeti ostvariti cilj Lisabonske strategije kojom je dogovoreno povećanje ulaganja u istraživanja na 3,0 posto bruto društvenog proizvoda (BDP) do 2010. godine.
Iako se do sada najviše pažnje pridavalo evropskim ulaganjima u sektore informacijskih i komunikacijskih tehnologija, ova studija je prvi put ukazala da bi “stvarni dugoročni izazov za Evropsku uniju mogao predstavljati uslužni sektor”.
“Nastojeći uhvatiti korak s najvažnijim dugoročnim konkurentima, Evropska unija ne bi smjela zanemarivati velike kompanije i inovativne klastere. Jer, kroz istraživanja za potrebe ove Studije se pokazalo da kompanije ostvaruju veću vrijednost ulaganja kada su locirane blizu drugih kompanija s visokim nivoom ulaganja u naučno-istraživački rad i razvoj, najvećim dijelom zahvaljujući ‘učinku prelijevanja’ iz ovih drugih u prve, manje razvijene kompanije”, ističe Upenberg.
Njegova studija, temeljena na podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazuje da je udio malih i srednjih kompanija u ukupnoj potrošnji na istraživanja i razvoj u zemljama s visokim ukupnim ulaganjima u ovu oblast relativno mali i iznosi manje od 20 posto. U tu grupu spadaju SAD, Japan, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija, Švedska i Finska.
Najnovija studija upućuje i na zaključak da bi se problem ukupno niskog nivoa evropskih ulaganja u istraživanja i razvoj mogao riješiti povećanjem potrošnje velikih kompanija u sektoru naučno-istraživačkog rada i razvoja, kao što je slučaj u Sjedinjenim Državama, te povećanjem ulaganja u uslužni sektor.
...
( reci.ba glasnik )