Vijesti

Arhiva vijesti

Evropska unija pokreće Inicijativu vrijednu 12 miliona eura kako bi dovela prirodu u gradove

37 organizacija iz 19 zemalja okupilo se u Dablinu u junu ove godine kako bi obilježilo pokretanje projekta „Connecting Nature“ čija je vrijednost 12 miliona eura, a koji implementira glavni partner Trinity College Dublin. Cilj projekta jepozicioniranje Evrope kao globalnog lidera u razmišljanju na koje načine se priroda može efikasnije koristiti u našim gradovima. Evidentan je rast ulaganja EU u pametna 'inžinjeraska' rješenja zasnovana na prirodi, koja su dizajnirana da dovedu više prirode i prirodnih procesa u gradove. Ova inovativna rješenja pomažu u poboljšanju urbanih sredina, ali su, pošto imaju značajan potencijal, i jednako važna da stvore održive poslove u urbanim zajednicama i da unaprijede zdravlje i blagostanje naših građana.

Gradonačelnici, izabrani gradski zvaničnici, akademici i ostali učesnici u projektu iz svih dijelova Evrope su slušali predavače iz Evropske investicione banke, Socijalnih fondova Velike Britanije i Udruženja evropskih filantropa, jer su prepoznali trenutne mogućnosti za finansiranje velikih investicija u rješenja zasnovana na prirodi. U predmetnoj oblasti postoji izuzetno značajno tržište. Trenutno preko 70% evropskog stanovništva živi u gradovima, a očekuje se da će se do sredine vijeka taj broj povećati na više od 80%. To znači novih 36 miliona građana urbanih sredina, kojima će do 2050. godine biti potrebno stanovanje, zapošljavanje i briga. Rješenja zasnovana na prirodi mogu pomoći u rješavanju mnogih urbanih izazova, kao što su neodrživa urbanizacija i određena zdravstvena pitanja, degradacija i gubitak prirodnog kapitala i ekosistemskih usluga koje pruža (čisti vazduh, voda i tlo), klimatske promjene i alarmantno povećanje rizika od prirodnih nepogoda.

Putem ovog projekta projektni partneri u 13 gradova ćerazviti inovativna rješenja zasnovana na prirodi u malim, srednjim i velikim gradovima, s ciljem uspješne primjene istih u drugim gradovima u Evropi. Naprimjer, gradonačelnik Genka iz Belgije (65.000 stanovnika) istražuje načine da grad koji je bio centar rudarstva pretvori u grad koji se bazira na održivoj energiji. U međuvremenu, u Poznanu u Poljskoj (500.000 stanovnika), gradski zvaničnici podstiču interesovanje gradskog stanovništva tražeći od njih da predlože i glasaju za različite projekte zasnovane na prirodi na nivou šire okoline grada. Ovaj "budžet građana" iznosio je 3,3 miliona eura u 2016. godini. U Glasgowu, Škotska (600.000 stanovnika), Savjet ima za cilj da obezbijedi da svi njegovi građani uskoro žive unutar 400 m pristupačnih zelenih ili plavih prostora. Trenutno, 60% ljudi živi na području 50 m od napuštenog zemljišta.

Projekat „Connecting Nature“ (Povezivanje prirode) je inovatni projkekat finansiran iz EU programa za istraživanje i inovacije Horizon 2020. Implementacija ovog petogodišnjeg projekta je počela 1. juna 2017. godine.