“Stimulativne mjere za suzbijanje posljedica globalne ekonomske krize mogu biti dugoročne, ali akcija za pomoć poduzetnicima mora biti momentalna”, zaključeno je tokom dvodnevne rasprave u povodu “Novog dogovora o oporavku evropske ekonomije” koja je 16. i 17. februara vođena između predstavnika nacionalnih parlamenata država članica, kandidatskih zemalja i Europskog parlamenta.
Sastanak je organiziralo češko predsjedništvo Europske unije s ciljem “što bržeg vraćanja povjerenja u finansijske institucije i “očuvanja vodeće europske uroge na svjetskom tržištu”.
Predsjednik češkog Senata, Přemysl Sobotka, iskoristio je ovu priliku da u ime vlade u Pragu još jednom u posljednjih nekoliko tjedana pozove sve članice EU da ostanu odane temeljnim europskim principima.
Mi ne smijemo odavati znakove panike niti smijemo vjerovati da će bilo kakav novi socijalni inženjering, napoleonovske vizije, nacionalne sebičnosti ili Europa u dvije brzine razriješiti naše probleme. Dok europski populisti ili birokracija pokušavaju krizu upotrijebiti za svoje vlastite interese, Uropa će samo uz pomoć napora njenih poduzetnika uspjeti ojačati svoje mjesto na svjetskom tržištu”, rekao je Sobotka.
Predsjedavajući Zastupničkog doma češkog parlamenta, Milosal Vlček, je upozorio da “pojedinačne akcije i sebične nacionalne regulative za odbranu od globalne krize, neće moći biti efikasne ni na unutrašnjem ni na svjetskom tržištu kao što bi mogle biti zajednički koordinirane mjere za suzbijanje krize. Podsjetio je da su fragmentarne mjere u Sjedinjenim Država upravo i dovele do sadašnjih razmjera globalnog nepovjerenja u financijske institucije, do miliona otpuštenih s posla, stalnog pada gospodarskih aktivnosti, a u mnogim zemljama Europe i svijeta i do recesije.
Svi sudionici interparlamentarne konferencije uključujući i predsjednika Europskog parlamenta, Hans-Gert Pötteringa, izjasnili su se za model tržišno-socijalne ekonomije kakva je predviđena i Lisabonskim ugovorom. “Riječ je o ekonomiji koja služi prije svega građanima, a ne profiterima”, pojasnio je Pötteringa. Kasnije je upozorio da bi neuspjeh Lisabonskog ugovora zbog toga bio “politički, psihološki i ekonomski udarac za Europsku uniju u vrijeme kada takve udarce sebi ne bi smjeli dozvoliti. Neuspjeh Lisabonskog ugovora bi, također, bio dokaz fijaska i naše zajedničke politike proširenja Europske unije, što svakako ne bismo smjeli dopustiti”, rekao je Pöttering.
Dvodnevna debata u čijoj su završnici sudjelovali i predsjedvajući Europskog vijeća, češki premijer Mirek Topolánek i predsjednik Europske komisije, José Manuel Barroso, organizirana je u cilju što bolje pripreme Europskog parlamenta za proljetni EU summit o stanju europske ekonomije i mjerama za njeno dalje jačanje u uvjetima globalne krize. Summit će biti održan 19-20 marta u Bruxellesu.
( reci.ba glasnik)
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.