
Evropska komisija u četvrtak je objavila privremene izvještaje o napretku Bugarske i Rumunije u području pravosuđa, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, u kojem je Bugarska prvi put dobila bolje ocjene od svog sjevernog susjeda.
Za Bugarsku i Rumuniju, najsiromašnije članice EU-a, mnogi unutar bloka smatraju da su primljene u članstvo a da pritom ne ispunjavaju potrebne kriterije, posebno u području pravosuđa i unutarnjih poslova.
Evropska komisija je uspostavila poseban mehanizam za praćenje njihova napretka u ta dva područja i objavljuje o tome izvještaje dva puta godišnje.
U julu prošle godine EU je suspendirala 500 miliona eura pomoći Bugarskoj zbog nedovoljne borbe protiv korupcije.
Obje zemlje su pozvane da učine više u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, s tim da su ocjene o Rumuniji nešto oštrije nego o Bugarskoj.
"Iako ima nekih pozitivnih znakova u reformi pravosuđa, rezultate je teško pokazati. Važno je da rumunske vlasti zadrže ritam reformi kako bi se preokrenuli neki negativni slučajevi zabilježeni posljednjih mjeseci", kaže se u izvještaju za Rumuniju, prenijela je Hina.
"Bugarska treba pokazati da je uspostavila autonomni, djelatni i stabilni pravosudni sistem koji je u stanju otkriti i sankcionirati sukobe interesa, korupciju i organizirani kriminal i sačuvati vladavinu prava".
Evropska komisija u privremenim izvještajima nije ulazila u pojedinosti u kojoj su mjeri obje zemlje ispunile zadana mjerila. Sljedeći potpuniji izvještaj očekuje se sredinom godine.
Prema iscrpnom izvještaju iz jula prošle godine, Bugarska je ušla u reforme pravosudnog sistema i poduzela napore na suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala, izradila prijedloge zakona, potrebne akcijske planove i programe, ali se još ne vide konkretni rezultati u provedbi tih namjera.
Za Rumuniju je tada ustanovljeno da je uspostavila temeljne elemente sistema, ali da su zakonski i institucionalni okviri još uvijek krhki i odluke o korupciji u visokoj mjeri politizirane.
(Fena)