Bugarska vlada zatražila je od zemalja članica EU slanje “ iskusnih” diplomata za ključne pozicije u administraciji kako bi im pomogli pri osnaživanju reformi u zemlji. Ovaj neobičan prijedlog odbacio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, naglasivši da bi Bugari trebali sami provesti reforme.
"Reforme u Bugarskoj, reforme u bugraskoj administraciji, moraju provesti sami Bugari. Ništa ne može zamijeniti vlastite snage”, izjavio je Barroso za bugarski Dnevnik. " Surađujemo sa vama, povećali smo suradnju , ali nema načina na koji bismo mogli zamijeniti napore koji ovise od vlade, administracije i svih nivoa države Bugarske”.
Prijedlog vlasti Bugarske za” specifične sheme suradnje” sa ostalim zemljama EU pripremio je u februaru savjetnički odbor premijera Sergeia Stanisheva. Postoji 5 specifičnih oblasti za koje se smatra da trebaju vanjsku pomoć. To su: osnaživanje konkurentnosti poslovnog okruženja, provedba i praćenje zakonodavstva koje regulira javne nabavke i konflikt interesa, reforme pravosuđa, upravljanje EU fondovima, te obuka ljudi o zakonima EU.
...
Tri sheme suradnje predviđaju konkretnu, dobro ciljanu misiju pomoći iz različitih zemalja članica, kao i imenovanje europskih stručnjaka na ključne pozicije unutar bugarske administracije.
Prijedlog Bugarske naišao je na hladan prijem u Briselu. Bugarski sedmičnik Kapital izvjestio je da većina EU diplomata smatra da je dostatan već postojeći mehanizam nadzora u ovoj zemlju. Mehanizam za verifikaciju i suradnju (CVM) ustanovljen je kada su Bugarska i Rumunija pristupile Uniji 2007.godine radi nadzora reformi u oblastima poput pravosuđa i unutarnjih poslova, a koje su viđene kao oblasti u kojima su dvije države naročito loše.
Bugarska inicijativa dolazi samo nekoliko mjeseci prije općih izbora u zemlji, koji se očekuju početkom ljeta.
"Pustiti da nam dođe Europa, jer mi to ne možemo uraditi, pozicija je bespomoćnosti”, pisalo je u Kapitalu prošle sedmice.
...
Sviđa Vam se ovaj članak?
Podijelite ga na društvenim mrežama.