Vijesti

Arhiva vijesti

Bliže i dublje strateško partnerstvo sa SAD-om

Novo prekoatlantsko partnerstvo je potrebno da bi se osnažile veze između EU i Amerike, sada kada je Barak Obama preuzeo funkciju Predsjednika SAD, javljaju iz Komiteta za vanjske poslove Evropskog parlamenta. Članovi Evropskog parlamenta pozivaju na novu institucionalnu arhitekturu, uključujući političko vijeće i zajednički parlamentarni komitet.
Takozvana „Nova transatlantska agenda“ koja datira iz 1995. godine, treba biti zamijenjena novim transatlantskim ugovorom o partnerstvu, baziranim na novoj institucionalnoj infrastrukturi, trvdi se u Izvještaju člana Evropskog parlamenta Franciska Hose Milan Mon-a , koji je u utorak usvojen od strane Komiteta. Partnerstvo EU i SAD je opisano u Izvještaju kao „najvažnije strateško partnerstvo“ za Evropsku uniju.
Članovi Evropskog parlamenta predlažu stvaranje Transatlantskog političkog vijeća kao „tijela za sistematsku konsultaciju i koordinaciju na visokom nivou za pitanja vanjske i sigurnosne politike“. Radu tog tijela predsjedavao bi Visoki predstavnik/Potpredsjednik Komisije na strani EU i Državni sekretar na strani Sjedinjenih američkih država, a sastajalo bi se najmanje jednom kvartalno.
Zajedničko transatlantsko tržište: u susret ciljnom datumu - 2015.godina
Puni kapacitet Transatlantskog ekonomskog vijeća bi morao biti upotrijebljen radi prevazilaženja postojećih prepreka ekonomskoj integraciji i za dostizanje jedinstvenog transatlantskog tržišta do 2015. godine. Članovi Evropskog parlamenta zahtijevaju od Evropske komisije, na bazi studije koju je ovjerio i finansirao Evropski parlament u svom budžetu za 2007. godinu, da se izradi detaljna mapa puta postojećih prepreka koje moraju biti otklonjene sa ciljem da se ispoštuje spomenuti rok.
Oni naglašavaju ulogu koju treba odigrati Transatlantsko ekonomsko vijeće u prekoatlantskoj makroekonomskoj saradnji i pozivaju na bližu saradnju između evropskih i američkih monetarnih institucija.
Formiranje parlamentarnog komiteta Evopskog parlamenta i Kongresa SAD
Zajednički parlamentarni komitet treba da zamijeni postojeći Transatlantski dijalog zakonodavaca, kaže se u Izvještaju. On mora biti kompromisno sastavljen od članova Evropskog parlamenta i Kongresa SAD i treba se sastajati dva puta godišnje.
Zajednički parlamentarni komitet mora biti u stanju da plasira prijedloge Ekonomskom i Političkom vijeću i EU-SAD samitima. Oboje kopredsjedavajućih bi trebali biti pozivani da učestvuju u Ceremonijama otvaranja sastanaka oba Vijeća.
Izvještaj također preporučuje da se EU-SAD samiti održavaju dva puta godišnje „kako bi obezbjedili strateške smjernice i poticaje Partnerstvu“.
Tajni zatvori CIA, globalna pitanja
Administracija SAD-a je pozvana da zatvori sve Centre za zadržavanja osoba izvan SAD, te da okonča politiku izvanrednih izručenja te da ratificira i pristupu Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda.
Članovi Evropskog parlamenta vjeruju da novo partnerstvo mora također omogućiti objema stranama da odgovore, zajedno sa Rusijom, različitim izazovima, prijetnjama i prilikama od zajedničkog interesa, kao što je proces razoružanja i sprječavanje širenja nuklearnog oružja.
Na kraju, Parnterstvo treba odobriti bolju koordinaciju odgovora na druga