
Prema riječima Neđe Ilića, direktora «Šuma Republike Srpske», način raspodjele sirovine uslovljen je zakonskom regulativom.
- Vlasnik šuma je država, upravljač Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a mi smo samo izvršioci ili korisnici usluga. Ranije su ugovori potpisivani na nivou šumskih gazdinstava, bez izgrađenih kriterijuma. Sada sirovinu mogu da dobiju i drvoprerađivači iz opština u kojima nema šumskih gazdinstava, a postoje kapaciteti drvne industrije. Osnovni poroblem, kada je riječ o isporuci sirovine, je veliki nesklad između količine proizvedenih drvnih sortimenata i potreba drvoprerađivača. Proizvodimo tri puta manje nego što je njima potrebno, jer je naša proizvodnja ograničena zakonskim odredbama i jednaka je prirastu u šumama Republike Srpske. Radi se o količini od milion metara kubnih, a našim drvoprerađivačkim kapacitetima potrebno je tri miliona kubika, kaže Ilić.
Kriterijumi i bodovi za raspodjelu sirovine utvrđeni su na bazi zvaničnih podataka APIF-a o ukupnom prihodu, broju zaposlenih, izvozu, stepenu finalizacije i razvijenosti opštine. Prema bodovanju na osnovu tih kriterijuma, koje je izvršilo Ministarstvo privrede, energetike i razvoja, ugovore o isporuci sirovine u 2008. godini moći će da potpišu i drvoprerađivači koji to do sada nisu učinili.
Jedan od potpisnika ugovora, vlasnik firme «Fagus» iz Kotor Varoša Miroslav Malijević, nema ozbiljnih primjedbi na sadašnji način raspodjele sirovine.
- Nije ovo najbolje rješenje, ali je bolje od onog koje smo imali ranije. Mnogo je i onih koji nisu zadovoljni, ali važno je da se urede odnosi u ovoj oblasti. Treba podsjetiti da je Vlada Republike Srpske nedavno donijela zaključke za podsticanje preduzeća koja su okrenuta ka finalizaciji, povećanju broja zaposlenih i izvozu. Onima koji imaju takvu orijentaciju treba omogućiti ugovaranje na duži period, kako bi mogli planirati investicije i razvoj, a time i novo zapošljavanje i viši stepen finalizacije, kaže Malijević.
Podsjećamo da su prije desetak dana svoj stav o sadašnjem načinu raspodjele sirovine iznijeli članovi Skupštine Udruženja drvoprerađivača «Romanija», koga čine vlasnici firmi u oblasti drvne industrije sa područja opština Sokolac i Istočni Stari Grad. Oni su nezadovoljni time što se, kako kažu, sirovina odvozi sa ovog područja, a njihovi kapaciteti oskudijevaju drvnim sortimentima. Stoga su zatražili sastanak sa resornim ministrom i rukovodstvom «Šuma Republike Srpske».
Sastanak sa drvoprerađivačima - potpisnicima ugovore o isporuci sirovine, koji je bio zakazan za 31. decembar u 11 časova, održan je tek u popodnevnim časovima. Razlog odgađanja sastanka bila je anonimna dojava da je podmetnut eksploziv u prostorijama Generalne direkcije «Šuma Republike Srpske». Po nalogu policije svi zaposleni napustili su zgradu, zajedno sa gostima koji su došli na potpisivanje ugovora. Nakon detaljnog pregleda ispostavilo se da je dojava bila lažna, pa je sastanak održan sa dva časa zakašnjenja.