Vijesti

Arhiva vijesti

CIRCULAR DIGIBUILD: ODRŽAN SASTANAK REGIONALNE MULTI-STAKEHOLDER GRUPE U BOSNI I HERCEGOVINI

U okviru projekta CIRCULAR DIGIBUILD održan je drugi sastanak Regionalne Multi-Stakeholder Grupe (RMSG)

CIRCULAR DIGIBUILD: ODRŽAN SASTANAK REGIONALNE MULTI-STAKEHOLDER GRUPE U BOSNI I HERCEGOVINI thumb thumb thumb

Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA implementira projekat „Circular DigiBuild - Poticanje prihvaćanja novih tehnologija u implementaciji cirkularne ekonomije u građevinarstvu i građevinskoj industriji u dunavskoj regiji kako bi se održivo iskoristio prijelaz za zeleniju budućnost“. Cilj projekta Circular DigiBuild je da učini građevinski sektor održivim i inovativnim kroz inter-sektorsku saradnju i učešće malih i srednjih preduzeća iz građevinskog sektora, a koja su fundumentalna za uspjeh projekta. Pored malih i srednjih preduzeća iz građevinskog sektora, veliku ulogu imaju i nadležna ministarstva na regionalnom i državnom nivou kroz upoznavanje sa politikama koje će ojačati spremnost za donošenje i implementaciju mjera za održiv i čišći građevinski sektor. Također, kao dio projekta prepoznate su obrazovne i istraživačke institucije koje kroz projekat imaju mogućnost usvojiti nova znanja o cirkularnoj ekonomiji u građevinskom sektoru, te ojačati obrazovno-istraživačko-industrijsku saradnju. Projekat Circular Digibuild se implementira u okviru dunavskog programa.

U okviru projekta implementira se i aktivno informiranje relevantnih institucija i zainteresiranih strana o aktivnostima u projektu, dokumentima koji će biti urađeni, kao i rezultatima, inicijativama, prijedlozima aktivnosti koje bi se implementirale u Bosni i Hercegovini a koje su usmjerene na primjenu cirkularne ekonomije i digitalizacije u sektoru građevinarstva.

Na sastanku RMSG koji je održan 28.11.2024. godine u SERDA-i, prezentirana je Analiza „Međusektorske mogućnosti za CE rješenja i inovacije u građevinarstvu“ kao i Izvještaj „Disruptivne tehnologije, cirkularna ekonomija i građevinska industrija u dunavskom području”.

Analiza „Međusektorske mogućnosti za CE rješenja i inovacije u građevinarstvu“  ima za cilj da istraži i identifikuje mogućnosti za implementaciju rješenja i inovacija cirkularne ekonomije u zgradarstvu i građevinskom sektoru u dunavskom regionu. Procjenom relevantnih strategija, politika i finansijskih instrumenata, analiza nastoji razviti preporuke prilagođene jedinstvenom kontekstu svake zemlje učesnice. Kroz sveobuhvatnu evaluaciju nacionalnih praksi, regulatornih okvira i tržišnih uslova, analiza doprinosi naporima koji imaju za cilj:

·         Poboljšanje efikasnosti resursa.

·         Promoviranje metodologija održive gradnje.

·         Podsticanje usvajanja principa kružnog dizajna i naprednih praksi upravljanja otpadom.

Analiza također naglašava kritičnu ulogu saradnje između zainteresovanih strana – administracije, aktera u industriji i akademske zajednice – u pokretanju usvajanja principa cirkularne ekonomije. Identifikovanjem specifičnih mogućnosti, barijera i pokretača, analiza pruža mapu puta za sektor građevinarstva koji je svjesniji resursa i ekološki održiviji.

Izvještaj „Disruptivne tehnologije, cirkularna ekonomija i građevinska industrija u Podunavlju“ se sastoji od dva glavna dijela:

(i) Postojeća znanja u vezi sa digitalnim tehnologijama koje se primjenjuju za postizanje principa cirkularne ekonomije u sektoru zgradarstva;

(ii) Moguća primjenjiva rješenja s primijenjenim digitalnim tehnologijama za postizanje principa cirkularne ekonomije u sektoru zgradarstva i građevinarstva.

Postojeća znanja će se koristiti za sistematizaciju i karakterizaciju digitalnih tehnologija u određene grupe, dok će moguća primjenjiva rješenja biti specifična rješenja sa digitalnim tehnologijama koja spadaju u određenu kategorizacijsku grupu u okviru postojećeg znanja.

Postojeće znanje o digitalnim tehnologijama koje imaju za cilj postizanje principa cirkularnee tehnologije generaliziraju se čak i izvan specifičnog područja primjene u zgradarstvu i građevinske industrije. Izvještaj će pokazati različite oblike digitalnih usluga koje mogu podržati zgradarstvo i građevinsku industriju i može se koristiti kao okvir za razmatranje različitih mogućih aplikacija koje se mogu razviti, adresirajući različite potrebe širokog skupa aktera u zgradarstvu i građevinskoj industriji.