Danas je održana završna konferencija projekta Podrška razvoju eko turizma u Nacionalnom parku Sutjeska, koji je finansirala Evropska unija, a u protekle dvije godine provodila Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA u partnerstvu sa Opštinom Foča i NVO EUTAC.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta, među kojima je izrada novih turističkih proizvoda i programa, edukacija za planinske vodiče sa certificiranjem u skladu sa metodologijom Međunarodnog saveza udruženja planinskih vodiča (IFMGA - International Federation of Mountain Guide Associations). Uspostavljena je edukovana, certificirana i opremljena spasilačka služba, te organizirana edukacija B&B (Bed & Breakfast/usluge noćenje sa doručkom) za menadžment, osoblje, kao i edukacija za predstavnike lokalnih zajednica za aktivnije uključenje i podršku razvoju eko turizma u Nacionalnom parku Sutjeska.
Uređena su i područja za piknik i rekreaciju, kao i osmatračnice za posmatranje divljih životinja. Uz lokalnu signalizaciju, opremljen je i info-centar, te uspostavljen B&B klaster, kojim su identifikovane dodatne smještajne jedinice u privatnom sektoru. Ljepote ovog bosanskohercegovačkog dragulja su još više istaknute rekonstrukcijom katuna na Prijevoru i planinskih kuća u kojim ce turisti moći da uživaju.
Promocija sadržaja ovog Nacionalnog parka kao i dostupnost informacija kako stranim, tako i domaćim turistima je približena uz pomoć web stranica www.npsutjeska.net, kao i promotivnim publikacijama i reprezentativnim fotografijama, koji su predstavljeni u okviru konferencije.
U uvodnom dijelu konferencije prisutnima su se obratili predstavnici Nacionalnog parka Sutjeska, Opštine Foča i SERDA-e, te je upriličeno potpisivanje Ugovora o plasmanu smještajnih kapaciteta u okviru turističkih aranžmana između Turističke agencije Greenvisions Sarajevo i šest domaćinstava podržanih u okviru Projekta.
Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći Nacionalni park u BiH koji je po svojim prirodnim vrijednostima i ljepotama biser Bosne i Hercegovine. Obuhvata područje Sutjeske sa strogim prirodnim rezervatom Perućica, dijelove planina Maglić (2386 m-najviši vrh u BiH), Volujaka, Vučeva i Zelengore. Zahvaljujući izvanrednim prirodnim vrijednostima i njihovoj očuvanosti Nacionalni park Sutjeska je od 2000. godine uvršten u II kategoriju Odjela UN-a za zaštitu prirode i prirodnih dobara, a nakon provedbe projekta podrške razvoju eko turizma svakako predstavlja neodoljivu destinaciju za odmor u kome vladaju zakoni prirode.
Projekat „Podrška razvoju eko turizma u Nacionalnom parku Sutjeska“ je jedan od jedanaest projekata koje finansira EU u okviru šestog poziva za dostavljanje prijedloga projekata za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i turizma u BiH, a u svrhu podrške ekonomskom razvoju u BiH. Ukupna vrijednost projekta je 413.060,00 EUR, od čega je Evropska unija finansirala 350.000,00 EUR, a ostatak SERDA. Ciljne grupe i krajnji korisnici projekta su Javno preduzeće Nacionalni park Sutjeska, nevladine organizacije i udruženja koja djeluju u okviru Nacionalnog parka Sutjeska, turističke organizacije, te domaći i strani turisti, stanovnici Opštine Foča i domaćinstva koja gravitiraju u i oko Nacionalnog parka.