Donosimo vam Uspješne priče sa terena u okviru projekta "Razvoj ruralnih preduzeća i poljoprivrede (READP)".
Projekat razvoja ruralnih preduzeća i poljoprivrede (READP) je IFAD-ov VIII projekat u Bosni i Hercegovini usmjeren na omogućavanje transformacije poljoprivrednika iz nekomercijalnih u komercijalne jačanjem veza između privatnog sektora, tzv. „lidera”, i malih poljoprivrednih proizvođača, sa ciljem poboljšanja konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje pružanjem savjetodavnih usluga, te jačanje organizacija poljoprivrednika i potpora obnovi i izgradnji neophodne infrastrukture, kako bi se stvorile prilike za veće zapošljavanje u ruralnim područjima, osobito ranjivih ciljnih skupina, sa naglaskom na žene i mlade.
READP je proglašen efektivnim 08.07.2021. godine nakon potpisivanja Finansijskog sporazuma između Bosne i Hercegovine 10.11.2020. godine u Sarajevu i IFAD-a 25.11.2020. godine u Rimu. Planirani datum završetka projekta je 30.09.2026. godine, a datum zatvaranja je 31.03.2027. godine.
Ukupna vrijednost projekta za FBiH projicirana je na oko 32,45 miliona KM, a izvori finansiranja su: IFAD kredit 13,81 miliona KM; učešće Vlade FBiH u sufinansiranju (porezi i doprinosi) oko 4,95 miliona KM; učešće općina/kantona oko 2,76 miliona KM; učešće privatnog sektora (LIDERI – MiSP i ZZ) oko 7,60 miliona KM, te učešće proizvođača – krajnjih korisnika oko 3,33 miliona KM.
Svrha projekta je doprinijeti ruralnom ekonomskom razvoju i smanjenju siromaštva kroz ostvarivanje prihoda od poljoprivrede i poboljšanje životnog standarda ciljanih domaćinstava.
Cilj projekta je povećati prihode siromašnih domaćinstava (posebno žena i mladih) kroz njihovo angažiranje u profitabilnim agro-biznisima i kroz stvaranje prilika za lakše zapošljavanje, kao i poboljšano povezivanje farmi, farmerskih organizacija (FO) i lidera sa komercijalnim tržištem.
Projekat je dizajniran za provedbu u periodu od 5 godina (2022. – 2027.) na cijelom području FBiH.
Projektno područje odabrano je na temelju pristupa geografskog ciljanja i obuhvata cijeli teritorij FBiH, sa ukupno 74 općine.
Sastoji se od pet klastera u FBiH, s prosjekom od 14 - 15 općina grupiranih zajedno na temelju dva glavna kriterija, a to su:
(i) ekonomsko rangiranje: kao izrazito nerazvijene i nerazvijene
(ii) prirodni i geografski uvjeti za razvoj i jačanje lanaca vrijednosti.
Područje implementacije su općine (dominantno siromašne) na cijelom području Federacije BiH u unaprijed definiranim klasterima (grupe geografski povezanih općina) u profitabilnim, uglavnom izvozno orijentiranim lancima vrijednosti (LV).
Projekat promovira uključivanje najsiromašnijih nekomercijalnih farmera, žena i mladih u odabrane lance vrijednosti (LV) kroz realizaciju poslovnih planova (BP) i njihovog boljeg povezivanja sa kupcima.
Projektnim dizajnom je definirano da će projekat obuhvatiti 5.190 domaćinstava, direktnih korisnika, kroz implementaciju poslovnih planova lidera (BP-a) i dodatnih indirektnih korisnika, uglavnom od ulaganja u infrastrukturu. Kriteriji za definiranje ciljne skupine proizlaze iz iskustava ranijih IFAD projekata (Projekta poboljšanja životnih uvjeta na selu - RLDP i Projekta razvoja ruralne konkurentnosti - RCDP), i temelji se na prosječnoj veličini dostupnog zemljišta za obradu i visini prosječnih prihoda po domaćinstvu.
Ciljna skupina READP-a obuhvata domaćinstva:
- s 1 - 5 dunuma zemlje raspoložive za obrađivanje, u posjedu ili zakupljene;
- s mjesečnim prihodima manjim od 817,00 KM (nekomercijalni poljoprivrednici);
- u kojima su nosioci nezaposlena ruralna mladež (do 35 godina) i
- u kojima su nosioci žene.
Projekat razvoja ruralnih preduzeća i poljoprivrede (READP) ima za cilj da promoviše uključivanje veoma siromašnih i siromašnih nekomercijalnih farmera, žena i mladih u odabrane lance vrijednosti kroz razvoj i implementaciju poslovnih planova zasnovanih na klasterima za povezivanje proizvođača sa kupcima.
READP će olakšati vezu između poslovnih lidera i ciljnih domaćinstava mobilizacijom sudionika, pomoći u razvoju tržišta, obuci i savjetodavnim uslugama za podršku konkurentnoj proizvodnji ciljnih domaćinstava. Također će sufinansirati početne pakete (sadnice, sisteme za navodnjavanje, protugradne mreže, đubriva, zaštita bilja i savjetodavne usluge) za konkurentnu proizvodnju komercijalnih poljoprivrednika i omogućiti proizvodnju i marketing infrastrukturne investicije, kao i planiranje, praćenje i nadzor kako bi se osiguralo da se projektni resursi koriste kako je dogovoreno i planirano dizajnom projekta.
Indirektni korisnici imaju koristi od razvoja lanaca vrijednosti i ulaganja privatnih agro-biznisa, kao i ulaganja u marketinšku infrastrukturu.
Ciljni pristup se pokazao uspješnim i čitava intervencija je dala šansu siromašnim poljoprivrednicima da postanu uspješni proizvođači i ostvare prihod u kratkom vremenskom periodu.
Mogućnosti zapošljavanja u ruralnim područjima BiH su vrlo ograničene i većina ljudi se okreće poljoprivredi.
Ključ uspjeha programa READP bio je u izgradnji partnerstva sa lokalnim sudionicima kao što su:
· lokalne vlasti na općinskom i kantonalnom nivou;
· predstavnici lokalne zajednice;
· koordinatori/klasterski menadžeri koji informiraju o mogućnostima uključivanja siromašnih farmera, žena i mladih u lance vrijednosti na početku procesa prijave;
· lideri u lancima vrijednosti zajedno sa udruženjima/zadrugama proizvođača koji su radili na uspostavljanju novih kontakta sa potencijalnim poljoprivrednim proizvođačima u džepovima siromaštva;
udruženja/zadruge proizvođača koje su bile u direktnom kontaktu sa poljoprivrednicima, prikupljale formulare za prijavu i provjeravale socijalni status poljoprivrednika, kao i opredijeljenost za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.
Ovdje možete da pričitate o uspješnim pričama:
2. Diverzifikacijom do stabilnijeg prihoda
3. Nazifa Mujkić - Uzgajivačica jagoda zadovoljna mogućnošću ostvarivanja prihoda na kućnom pragu
4. Optimizam i pored nepovoljnih uvjeta na tržištu
5. Nakon burnih godina u proizvodnji malina, one cvjetaju na nekim od najtežih terena
6. Uz malo pomoći, Ramizov bi malinjak dobio novi život
8. Mala, ali značajna pomoć Mahiru u prelasku u status obrtnika
Također, video o uspješnim pričama možete pogledati ovdje: https://youtu.be/qmlSCbcB2vE