Vijesti

Arhiva vijesti

"Romanija" još traži kupca

Stečajni postupak u najvećem sokolačkom preduzeću

Na javnom nadmetanju, održanom 6. avgusta, nije se pojavio nijedan kupac imovine najvećeg sokolačkog preduzeća Akcionarskog društva „Romanija“ u stečaju. Predmet prodaje, prema oglasu kojeg je raspisao stečajni upravnik, bio je krug drvne industrije sa zemljištem, objektima i opremom. U ovom krugu su fabrike za primarnu i finalnu preradu drveta i proizvodnju iverastih ploča. Početna prodajna cijena iznosila je 8,5 miliona maraka.
Komisiji za provođenje javnog nadmetanja nije preostalo ništa drugo nego da zaključi da prodaja imovine nije uspjela, te da o tom zaključku obavijeti Odbor povjerilaca, koji će odlučiti kako će se dalje odvijati tok stečajnog postupka, rukovodeći se, naravno, odgovarajućom zakonskom procedurom.
- Prije ovog imali smo još jedno usmeno nadmetanje za prodaju imovine, na kojoj se pojavila jedna firma, ali se tada ispostavilo da nisu bili riješeni imovinsko-pravni odnosi u vezi sa zemljištem na kome se nalaze „Romanijine“ fabrike. To pitanje je sada riješeno, tako da budući vlasnik neće imati nikakvih problema da uknjiži kupljenu imovinu, kaže stečajni upravnik Stojan Jović.
Do prekida proizvodnje u „Romaniji“ zbog velikih problema u poslovanju došlo je u junu 2004, a stečaj je pokrenut u aprilu 2006. godine.
Prema Jovićevim riječima, u postupku unovčavanja imovine do sada su prodati svi „Romanijini“ poslovni prostori u Sokocu, tako da su izmirena dugovanja koja se odnose na prvi uplatni red.
Bez posla su zbog stečaja ostala 443 radnika, kojima je povezan radni staž i isplaćeno šest plata u iznosu od 45% prosjeka zarade u privredi Republike Srpske. Isplaćena im je i, zakonom utvrđena, naknada sa Biroa za zapošljavanje.
Kako će se i kada izmiriti ostale obaveze iz takozvanog opšeg uplatnog reda zavisi od daljeg toka stečajnog postupka. S tim u vezi je, svakako, i pitanje pokretanja proizvodnje u ovom drvoprerađivačkom kombinatu. Jedan od uslova iz oglasa o prodaji imovine je obaveza kupca da organizuje proizvodnju u tehnološkim cjelinama iz djelatnosti AD „Romanija“ i da, u roku od dvije godine, zaposli 300 radnika. Međutim, javno nadmetanje po tom oglasu završilo se neuspjehom.